مقالات

جديترين مطالب منتشر شده

آشنایی با دانشگاه های تهران – دانشگاه علوم پزشکی تهران(قسمت دوم)

اجاره سوئیت در تهران

برای اجاره سوئیت در تهران با ما در تماس باشید. با وجود این شرایط و سختی های بسیار، هر از چند گاهی دانشمندان و پزشکان بزرگی از نواحی مختلف کشور در طی این قرون شکوفا شدند.در دوران قاجاریه، یعنی زمانی که میرزا تقی خان امیرنظام (امیرکبیر) به صدر اعظمی منصوب شد و مدرسه ی دارالفنون را تاسیس کرد،طب نوین در ایران رونق بسیاری گرفت.

این مدرسه ی عالی که در ایران و جهان زبانزد همگان بود، در سال ۱۸۴۹ تاسیس شد و از همان ابتدا دارای رشته‌های مختلفی از جمله طب و داروسازی، ریاضیات، ادبیات، هنرهای زیبا، تعلیمات نظامی و اقتصاد سیاسی بود و افراد می توانستند در آن به تحصیل بپردازند.

از جمله اقدامات مهم انجام شده در این مدرسه می توان به استخدام اساتید برجسته ی خارجی و اعزام برخی از دانشجویان مستعد به خارج برای فراگیری علوم مختلف در سال ۱۸۵۸ میلادی اشاره کرد.از میان آن ها می توان علی بن‌ ربن‌ طبری، ابوبکرمحمد بن‌ زکریای رازی، سید اسماعیل جرجانی، محمد عوفی، قطب‌الدین شیرازی، رشید‌الدین فضل‌الله و علی بن عباس مجوسی اهوازی را نام برد.این کار، سهم عمده ای در گسترش و آموزش طب نوین داشت.

تاریخچه مدرسه ی دارالفنون (در یک نگاه)

ایران ماوا مرکزی مطمئن برای اجاره سوئیت در تهران

تا قبل زمانی که این دانشگاه تاسیس شود، برنامه ی مدوّن و مشخصی برای تحصیل طب در ایران وجود نداشت و علاقه مندان و دانشجویانی که مشتاق به تحصیل در علم پزشکی بودند، پس از طی مقدمات اولیه علوم، در مطب پزشکان معروف به فراگیری آن بخشی از طب می پرداختند که نیازمند کارهای عملی بود.

درسال ۱۲۲۸ هجری شمسی (۱۸۴۹میلادی) با تأسیس دارالفنون، طب به عنوان یکی از دروس اصلی آموزشی کلاس جداگانه ‌ای را در آن دانشگاه به خود اختصاص داد و فارغ‌ التحصیلان اولین دوره ی کلاس های طب در سال ۱۲۳۵ (۱۸۵۶میلادی) شروع به طبابت نمودند.شاید بتوان مدرسه طب دارالفنون را نخستین مدرسه عالی جدید در ایران به شمار آورد.در آن زمان، دروسی که در رشته ی طب در این دانشگاه تدریس می شد به سه قسمت مجزا تقسیم بندی می شدند که شامل طب ایرانی، طب اروپایی و طبیعیات و داروسازی بود.برای اولین بار در سال ۱۲۹۷ (۱۸۵۶ میلادی) رشته ی طب از مدرسه ی دارالفنون جدا شد و در قالب یک مدرسه ی جدید و مستقل به کار خود ادامه داد.

برای این مدرسه رئیس جداگانه ای در نظر گرفته شد و به آن، مکان مشخصی را اختصاص دادند.هم زمان با جدا شدن مدرسه ی طب از مدرسه ی دارالفنون، اولین بیمارستان اختصاصی زنان در ایران نیز رسماً افتتاح شد و کار خود را در قالب خدمت رسانی به بیماران آغاز کرد.

در سال ۱۳۰۱ (۱۹۲۲ میلادی) مدرسه ی داروسازی دارالفنون و در سال ۱۳۰۷ (۱۹۲۸ میلادی) مدرسه ی دندان سازی به عنوان ضمیمه به مدرسه ی عالی طب اضافه شدند.

تا سال ۱۳۱۳ (۱۹۳۴ میلادی)، وزارت معارف بر روی امور فنی، علمی و اداری موسسات آموزش عالی نظارت کامل داشت.اما پس از مدتی با ایجاد سیاست تمرکز موسسات آموزش عالی، اساسنامه ی مبنی بر تأسیس دانشگاه تهران توسط مجلس شورای ملی تصویب شد.پس از آن، دولت قطعه زمینی را به مساحت ۲۰۰۰۰ متر مربع خریداری نمود و به ساخت بنای دانشگاه اقدام کرد.

پس از آن دانشگاه عالی تهران با شش دانشکده ی مختلف (پزشکی، حقوق و علوم سیاسی، علوم، ادبیات، فنی، معقول و منقول) راه اندازی شد و دانشجویان در آن به تحصیل علم پرداختند.همچنین در آن زمان کرسی های اصلی دانشکده پزشکی شامل کرسی پزشکی، کرسی داروسازی و کرسی دندان پزشکی معین شدند.در ابتدای زمانی که این دانشگاه تأسیس شده بود، هیچ یک از دانشکده های فوق در محل های اصلی خود قرار نداشتند.

برای اجاره سوئیت در تهران با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *