مقالات

جديترين مطالب منتشر شده

آشنایی با محله های تهران – امامزاده عزیز(قسمت دوم)

اجاره سوئیت مبله در تهران
برای اجاره سوئیت مبله در تهران همراه شما هستیم .
اگر از اهالی قدمت امامزاده را بپرسید به شما می گویند که امامزاده ۱۲۰۰ سال قدمت دارد. یکی از اهالی قدیمی و تاریخ شناس محل درباره ی امامزاده عزیز می گوید که وی بعنوان جا مانده از کاروان مرو شهرت دارد.
از سالهایی که امامزاده عزیز در این منطقه مدفون بوده است مردم آن را به اسم های مختلفی می شناختند.
یکی از این اسم ها امامزاده اناری است که شاید دانستن علت این اسم برایتان جالب باشد.
یکی از اهالی قدیمی که ۸۰ سال پیش این منطقه را به یاد می آورد می گوید که قدیمتر ها ساختمان امامزاده سه اتاق داشت که اتاق امامزاده در وسط و دو اتاق دیگر در سمت راست و چپ مزار مردم عادی بوده است.
 وی اذعان می دارد که این سه اتاق سر جمع یک ایوان داشته اند و یک گنبد.
گنبد این امامزاده به رنگ قرمز بوده است برای همین مردم به آن امامزاده اناری می گفتند. همچنین وی می گوید که راهی که به امامزاده می رسید جاده ای خاکی رو بوده است که اکنون دانشگاه شهید بهشتی در آن ساخته شده است.
از زمانی که این امامزاده در اینجا دفن شده است تا به امروز مردم اعتقاد زیادی به وی داشته اند و رسوم خاصی نیز داشته اند. سنگ مستطیلی شکلی رو به روی ضریح بوده است که مردم سنگ های کف رودخانه را به آن می زدند و اعتقاد داشتند که اگر سنگ به آن بچسد حاجت روا می شوند.
از دیگر خاطره های  دلنشین اهالی از گذشته ی امامزاده غروب هایش است. زمانی که مردم برای زیارت به امامزاده می رفتند و پس از اتمام آن بر روی تپه به تماشای غروب آفتاب می پرداختند. تا جایی که تا چشم کار می کرد زیر پایشان باغ و سرسبزی بوده است.

تا کنون اتفاقات زیادی بر سر ساختمان امامزاده افتاده است.

در سالهایی که اصلاحات ارضی صورت گرفت بسیاری از مناطق اطراف امامزاده از آن سلب شد و به کارهای دیگری اختصاص داده شد از جمله اینکه مسجدی در همان حوالی برای دانشجویان شهید بهشتی ساخته شد.
 در دهه ۵۰ هم ساختمان امامزاده به طور کلی از بین رفت و پس از آن ساختمان فعلی بدون گنبد به جای مخروبه شکل گرفت. دور و بر آن نیز برج ساعت را ساختند. سالهای اخیر که ۵ شهید گمنام در این امامزاده به خاک سپرده شد فضای اطراف نیز به امامزاده اختصاص یافت.
از جمله رسومات مردم اوین در روز عاشورا این است که به امامزاده می روند و طبق سنت قدیمی ها به قرائت زیارت عاشورا می پردازند.
با اجاره سوئیت مبله در تهران از طریق ایران ماوا آسایش و آرامش را تجربه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *