مقالات

جديترين مطالب منتشر شده

آشنایی با محله های تهران – زعفرانیه(قسمت اول)

اجاره آپارتمان مبله تهران
امروزه بسیاری از مسافران اجاره آپارتمان مبله تهران را در الویت قرار می دهند. خوانندگان گرامی می توانند برای سهولت در اجاره آپارتمان مبله تهران با ما تماس بگیرند.
پایتخت کشورمان ایران به دلیل وسعت بسیار زیاد و همچنین جمعیت بالا دارای مناطق مختلفی می باشد.
 بعضی از این مناطق بسیار لوکس و در مقابل بعضی ها بسیار سطح پایین به شمار می آیند.
یکی از لوکس ترین مناطق تهران محله ی زعفرانیه است.
 این محله به دلیل اینکه در کوهپایه های البرز قرار دارد دارای آب و هوای مطبوعی می باشد.
بافتی که در زعفرانیه به چشم می آید تلفیقی از شیوه ی شهرسازی مدرن و شیوه ی روستایی است.
زعفرانیه از چهار جهت مختلف به اطراف راه دارد، از سمت شرق به تجریش، از غرب به رودخانه ولنجک، از شمال به ارتفاعات توچال و از جنوب نیز به خیابان پهلوی قدیم یا همان ولیعصر محدود می شود.
شمال تهران که به کوه های البرز نزدیک تر می باشد از بقیه ی مناطق شهر مرتفع تر است. زعفرانیه با ارتفاع ۱۶۵۰ متر از سطح دریا از جمله مرتفع ترین مناطق تهران از سطح دریا می باشد.
زعفرانیه یکی از مناطق توریستی تهران به حساب می آید زیرا از جنبه های متفاوتی دارای اهمیت است.
یکی از این جنبه ها تاریخی و سیاسی است، کاخ موزه سعدآباد در زعفرانیه است که از جنبه ی تاریخی دارای اهمیت بسیار زیاد می باشد و نشانگر نحوه ی زندگی شاهان قاجار و البته شاهان پهلوی می باشد، پس دارای اهمیت سیاسی نیز می باشد.
علاوه بر این کاخ موزه چند سفارتخانه از جمله: برزیل و آفریقای جنوبی در این محله به چشم می خورند. از دیگر ساختمان های دارای اهمیت این منطقه می توان به: فرمانداری شهرستان شمیرانات، دادگاه ویژه ی روحانیت و… اشاره کرد.
تهران شهریست که بر روی گسل ایجاد شده که از این بین بیشتر مناطق شمالی آن بر روی گسل اند، از این رو اگر تهران با زلزله روبرو شود زعفرانیه محله ایست که دچار آسیب های بسیار جدی و جبران ناپذیری می شود.
علاوه بر آن، بخش شمالی زعفرانیه که به نام توچال شناخته می شود دارای خطر رانش زمین می باشد.
در زمان های قدیم تر زعفرانیه روستایی مابین سعدآباد و ولنجک بوده است و دارای زمین های بسیار زیاد بوده که اکثرا جنبه ی زراعی داشتند.
 فردی به نام حسین خان موید الممالک مالک بسیاری از این زمین ها بوده است.
 بعدا با ساختن خیابانی موسوم به خیابان پهلوی که در بالاتر نیز به آن اشاره شد جاده ای نیز برای دسترسی به اسدآباد کشیده شد که زعفرانیه ی امروز در حاشیه ی همین جاده است.
ایران ماوا با اجاره آپارتمان مبله تهران همراه شماست.
 از جمله ی کهن ترین محل های زعفرانیه اسدآباد است.
 اسد آباد که دارای باغ های بسیار بوده است از جمله بهترین خاطرات ساکنان قدیمی زعفرانیه می باشد. اگر به زعفرانیه و سپس به اسدآباد بروید و با یکی از پیرمردان و یا پیرزنان آن منطقه صحبت کنید متوجه می شوید که با حسرت و غبطه ی بسیار درباره ی باغ های اسدآباد و هوای خوش آن سخن می گویند.
 آن باغ های با شکوه و پر میوه ی گذشته اکنون دچار تغییر و تحولات بسیاری شده اند و کم پیدا می شود که باغی دچار تغییر زیادی نشده باشد.
از جمله این باغ ها می توان به: زند کریمی، حاجی کلاهی، خانم مروان و… اشاره کرد.
این باغ هایی که نام برده شد همگی دچار تغییرات زیادی با گذر زمان شده اند و تنها باغی که دچار تغییر و تحولات بسیار کمی شده است، باغ خیامی می باشد. این باغ تا کنون توانسته شکل قدیمی خود را به خوبی حفظ کند.
لازم به ذکر است که در گذشته نام این منطقه زعفرانیه نبوده است و به دلیل وجود یک اداره برق به آن برق بامداد می گفتند که با گذر زمان نام آن به زعفرانیه تغییر یافت.
کمی درباره ی اسدآباد بگوییم:
این محله همچنان که گفته شد یکی از محله های قدیمی زعفرانیه می باشد.
 اسدآباد از جهت شمالی به کوه های البرز، از غرب به خیابان سرلشکر فلاحی و از شرق نیز به رودخانه ی سعدآباد مربوط می شود.
برای اجاره آپارتمان مبله تهران با ما در تماس باشید.
ایران ماوا مرکزی مطمئن برای اجاره آپارتمان مبله تهران در سفرهای شما به پایتخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *