مقالات

جديترين مطالب منتشر شده

آشنایی با محله های تهران- قلعه ارامنه(قسمت دوم)

اجاره آپارتمان مبله در تهران

برای اجاره آپارتمان مبله در تهران با ما تماس بگیرید. این ها به دست حاج میرزا آغاسی به تهران آورده شدند. بر اساس نوشته های شخصی به نام میکائیل هارطونیان که کدخدای این قلعه بوده است مشخص می شود که از این ۱۳ خانواده ۴ خانوار در مناطق اطراف سکونت گزیدند و بقیه ی ۹ خانواده نیز دو سال در چادر به سختی زندگی کرده تا خانه هایشان در قلعه ساخته شود. مدتی که مستوفی الممالک مالک زمین های قلعه بوده است آن ها را به ارمنی ها می بخشد.

برای هر خانه ای در این قلعه، طویله ای بوده است و اطراف قلعه نیز زمین های مستوفی الممالک قرار داشته است که ارامنه بعنوان رعیت در آنها برای مستوفی کار می کرده اند.  اطراف این زمین ها مسلمان ها ساکن بوده اند. بدیوسیله قلعه ارامنه اولین روستای ارمنی نشین نزدیک تهران به حساب می آید که در آن حدود ۵۰ خانواده ی ارمنی زندگی می کرده و برای امنیت جانی و مالی خود نیز کارهای خاصی انجام می دادند. از جمله اینکه شب ها در قلعه را می بستند و هر صبح آن را می گشودند.

زمانی که ارامنه بیشترشان در چادر زندگی می کردند کلیسایی در این منطقه وجود نداشت، ناصرالدین شاه با دادن ۳۰۰ تومان به آنها، چند نفری را مامور به ساخت کلیسا کرد. در همین بین دو پسر عمو به نام های گالوس و خوداقلی به خرقان می روند تا انجیل برای کلیسا بیاورند.

به دلیل وجود نداشتن کلیسا برای نگهداری انجیل، این کتاب به مدت ۵ سال نزد این دو نفر باقی ماند تا اینکه کلیسا ساخته شد و کتاب نیز به کلیسا برده شد. در دوره ایکه در قلعه کلیسا وجود نداشت، مردم مراسم مذهبی خود را در اتاقکی روبروی خانه ی همین دو پسر عمو انجام  می دادند.

 پس از اتمام کار ساخت کلیسا و آوردن انجیل به آن، مستوفی الممالک یک صلیب بعنوان هدیه به این کلیسا داد که هنوز هم در کلیسا است. بر روی آن نوشته شده است: مستوفی الممالک، کلیسای ونک، شهرذیقعده الحرام، سنه ۱۲۷۸

ایران ماوا مرکزی مطمئن برای اجاره  آپارتمان مبله در تهران ویژگی که این کلیسا در قبال درس و مدرسه داشت بی تشبیه به مکان درس خواندن علمای اسلام در گذشته نبود. عالمان اسلام بعضا در حرم و یا مکان مبارکه ای که در حیاط آن حجره هایی برای درس خواندن قرار داده شده بود درس می خواندند. این کلیسا نیز در حیاط خود دارای اتاق هایی است که برای تحصیل بچه ها به آنجا فرستاده می شدند.

اکنون دیگر در این کلیسا جایی به نام مدرسه وجود ندارد فقط در دو اتاق از اتاق ها خادم های کلیسا زندگی می کنند. معلمان این مدرسه عبارت بودند از: هوانس هوانسیان، وروریان خورن، واهاک آواکیان و لیدوش آواکیان. قبل از انقلاب اسلامی امتیاز این مدرسه به مدرسه عالی شان پشت سفارت روس داده شد. ارمنی ها به درس و تحصیل اهمیت بسیار زیادی می دادند.

اگر به دنبال اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید با ما تماس بگیرید. زمان جنگ جهانی دوم که آذوقه و اموال مردم در خطر بود همه ی آنها را به کلیسا بردند و در اتاقکی که زیر قبر دختر سفیر روس بود پنهان کردند. لازم به ذکر است که قبر افراد سرشناس بسیاری در این کلیسا وجود دارد و قبر دختر سفیر روس نیز در حیاط این کلیسا قرار دارد. درزمان جنگ این روستا ۲۵۰ تومن به روستاهای اطراف خود می بخشد.

این موضوع نشانگر وضعیت مالی مناسب ساکنان این منطقه می باشد، دلیل این امر نیز حمایت مستوفی الممالک از رعایای خود است. همین قضیه باعث شده بود که این روستا نسبت به جاهای دیگر اوضاع مناسبی داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به دستنوشته های هارطونیان مراجعه کنید.

یکی از قدیمی ترین ساکنان قلعه شاکه زرگریان است. وی دختر کدخدای اینجا بوده است. در مورد نحوه ی انتخاب کدخدا می گوید که با رای و انتخاب مردم فردی به مسند کدخدایی می نشست.

 وی همچنین از آب چشمه ای می گوید که قلعه با استفاده از آن آب مورد نیاز خود را تامین می کرد. خانه ای که شاکه در آن زندگی می کند کاملا حال و هوای خانه ای مسیحی دارد. وی می گوید که اکنون در این قلعه ۳۰ خانواده ی مسیحی و ۲۰ خانواده ی مسلمان زندگی میکنند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به قلعه ارامنه سفری داشته باشید.

این مکان نه تنها از نظر تاریخی اهمیت دارد بلکه جلوه های زیبایی نیز در اینجا مشاهده می کنید که از آن جمله می توان به پیچک دور برج سیمانی اشاره کرد.اجاره آپارتمان مبله در تهران با ایران ماوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *