مقالات

جديترين مطالب منتشر شده

آشنایی با محله های تهران- قلعه ارامنه(قسمت اول)

اجاره آپارتمان مبله در تهران

برای اجاره سوئیت مبله در تهران همراه شما هستیم . تهران شهری بسیار قدیمی است که از گذشته های دور مردمی در آن سکونت داشته اند.

بعضی از محله های تهران نیز از گذشته های دور دارای تغییر چندانی نشده اند و به همان شکل و بافت قدیمی خود باقی مانده اند. یکی از این منطقه ها ده ونک تهران است که با وجود تغییراتی که در آن صورت گرفته است، هنوز هم بخش هایی از آن به صورت قدیم مانده است. یکی از این بخش ها قلعه ارامنه است.  قلعه ارامنه در ده ونک و در ضلع شمالی آن قرار دارد.

قلعه ارامنه به دلیل بی توجهی اکنون رو به زوال و نابودی دارد. لازم به ذکر است که در دهستان سولقان نیز قلعه ای به این نام وجود دارد که روی کار ما با آن نیست.

ده ونک دهی بوده است متصل به ونک که در حدود ۲۰۰ نفر ساکن داشت. آب مصرفی این افراد در فصول خنک و سرد سال از قنات تامین می شد و در بهار که با آب شدن برف ها رودخانه ها راه می افتاد، آب این منطقه تامین می شد. مانند اکثر روستاها، شغل افراد این روستا زراعت بود و محصولات عمده ی آنها غلات و بنشن و اسپرس بود.

 جوانان این روستا نیز عمدتا برای کار به شهر می رفتند و در آنجا مکانیکی یاد می گرفتند. زنان نیز به بافت لباس می پرداختند. در فصل گرما تعدادی خانواده در حدود ۵۰ از شهر برای سکونت به ده ونک می آمدند تا از آب و هوای خوب این منطقه استفاده کنند.

ایران ماوا مرکزی مطمئن برای اجاره سوئیت مبله در تهران با امکانات رفاهی کامل . ناصرالدین شاه در ابتدا مالک این زمین ها بود که بعدها توسط مستوفی المالک خریداری و به حفر قنات در آن پرداخت. وی نقش بسیار مهمی در آبادی این ده داشت.

اکنون ونک به صورت دهکده ای یکپارچه شناخته می شود اما از گذشته های قدیم تا به حدود ۳۰ سال پیش این دهکده به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می شده است. قسمت شرقی آن بخشی بود که قلعه ارامنه در آن قرار داشت و اطراف آن کشاورزی و باغداری می کرده اند. همچنین گورستان ارمنیان که امروزه به باشگاه آرارات پیوسته است جزوی از این بخش شرقی بوده است.

بخش دیگر یعنی ده ونک غربی، ونک مستوفی نامیده می شد. از این بخش یعنی بخش غربی، ده کنونی و باغ ها و برخی اراضی باقی مانده است.

مسیحی هایی که در این ده زندگی می کردند کلیسایی در قلعه ارامنه را برای اعمال مذهبی خود در سال ۱۸۷۵ میلادی ساخته اند.

اگر به آن منطقه برای تحقیق و جستجو بروید ممکن است به پیرمردی اطراف قلعه بربخورید که خانه اش در پشت برج قلعه است. وی سالهاست که اطراف این قلعه زندگی می کند و می گوید که زمانی که این قلعه ساخته شد تا سالهای اخیر فقط مسیحی ها در ان زندگی می کردند اما اکنون مسلمان ها هم می توانند در آن زندگی کنند.

اگر به بالای یکی از برچ های قلعه بروید زمین این منطقه را به شکل مربع می بینید که خانه های این منطقه در امتداد یکدیگر به شکل صلیب هستند. کلیساییکه در این قلعه قرار دارد میناس مقدس نام دارد.

 با اجاره سوئیت مبله در تهران از طریق ایران ماوا آسایش و آرامش را تجربه کنید. اکنون ساختمان های جدید و چند طبقه نیز در قلعه ساخته شده است. قدیمی ترین بخش قلعه بنایست تخریب شده که در ابتدای ورود به چشم می خورد. دیواری که در اطراف این قلعه بود از جنس کاهگل بود و امروزه بخش اندکی از آن مانده است و اکثر آن تخریب شده است. کلیسای نامبرده جزو آثار تاریخی این منطقه به حساب می آید و در آثار ملی نیز ثبت شده است. برج مدوری از جنس سیمان نیز در این قلعه به چشم می خورد که در حال حاضر کاربری مسکونی دارد.

دور این برج پیچکی پیچیده است که به زیبایی آن افزوده است. اخیرا به این برج دو اتاقک نیز افزوده اند. قلعه ارامنه خود بعنوان منطقه ای که در یک ده باصفا و خوش آب و هوا قرار دارد به همراه قدمتی که دارد دارای ارزش بسیاری می باشد.

ارامنه در زمان ناصرالدین شاه و به فرمان وی که به میرزا آغاسی داد به تهران آوررده شدند. سیزده خانواده ی ارمنی در روستاهای چهارمحال و بختیاری زندگی می کرده اند که به پرورش دام و کشاورزی می پرداخته اند.

اجاره سوئیت مبله در تهران با ایران ماوا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *