مقالات

جديترين مطالب منتشر شده

آشنایی با محله های تهران – ونک(قسمت اول)

اجاره آپارتمان مبله در تهران

برای اجاره آپارتمان مبله در تهران با ما تماس بگیرید.


برای اجاره آپارتمان مبله در تهران با ما تماس بگیرید. ونک یکی از مناطق شمالی تهران است که در قسمت جنوب غربی تجریش واقع شده است. در کتاب های قدیمی از جمله الانساب،منتقله الطالبیه و احوال مهاجرین سادات نام این دهکده را آورده اند.

ونک که دردامنه ی جنوبی اوین و سمت غربی جاده ی پهلویبه شمیران واقع شده است در دوران ناصرالدین شاه جزو املاک خاصه به حساب می آمد تااینکه به دست مستوفی الممالک از شاه خریده شد و به آباد کردن آن پرداخت.

 وی در این دهکده چند قنات احداث کرد و همین موضوع باعث شد مردم از جای جای شهر به آن منطقه بیایند.

البته قبل از اینکه مستوفی الممالک در آن به احداث قنات بپردازد تعدادی خانوار که شمارشان به ۱۰ می رسید در قلعه ای در همین منطقه زندگی می کردند.

کوچه قلعه که در این دهکده است یادآور همان قلعه و زندگی آن خانوار ها است.

کوچه ی دیگری به نام سرلو در این منطقه است که در اصل محل نگهداری گوسفندان بوده است.


امامزاد صالح در تجریش واقع شده و ده ونک در چهار کیلومتری این امامزاده قرار دارد. امروزه ده ونک در حدود ۸۰۶ سکنه ی ثابت دارد که در تابستان بیشتر نیز می شود و در حدود ۱۰۰ خانوار به این منطقه می آیند.

ایران ماوا مرکزی مطمئن برای اجاره  آپارتمان مبله در تهران

از جمله ویژگی های این منطقه میتوان به داشتن میوه های متعدد مانند انارو گردو اشاره کرد، غلات این منطقه نیز خوباست اما توت آن در تهران مشهور است.

آب این منطقه از پنج رشته قنات تامین می شود اما در فصل بهار که برف ها شروع به آب کردن می کنند و رودخانه ها جاری می شوند ونک از اب رودخانه ی درکه نیز استفاده می کند.

 برای رفتن از تهران به ده ونک می توانید از خودروی شخصی خود استفاده کنید زیرا دارای راه ماشین رو است.

در شمال ونک اوین و در جنوب آن یوسف آباد قرار دارد.

 در شرق آن خیابان پهلوی قرار دارد و در غرب آنمسیل رودخانه ی درکه است. تعداد افراد این ده ۱۰۵۵ مرد و۹۷۰ نفر زن است.

اگر به دنبال اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید با ما تماس بگیرید.

در کتاب فرهنگ جغرافیایی نوشته شده است که بخشی از زمین های این ده از شهر بیرون است اما بخش هایی از آن نیز در داخل تهران قرار دارد.

در این کتاب، ونک جزو شمیران به حساب می آید.

در این کتاب تعداد افراد این روستا ۸۰۶ تن گزارش شده اما درکتاب دیگری به نام فرهنگ آبادی کشور ۲۲۰۷ تن که در ۴۲۷ خانواده تقسیم شده اند ذکر شده است.

از جمله ویژگی های رفاهی این منطقه می توان به یک مدرسه دبیرستان، دو مدرسه ی ابتدایی و یک درمانگاه اشاره کرد. شرکت تعاونی، صندوق پست و دفتر پست نیز از جمله امکانات این روستا به شمار می آیند.

 تعداد گوسفندانی که اهالی این روستا از آنها نگهداری می کنند در این کتاب ۴۰۰ راس گفته شده است. ۵ هکتار از این روستا به گندم کاری آبی و چهار هکتار آن به دیم و ۴۰ هکتار نیز باغ دارد.

 میوه های این روستا که در بالاتر نیز به آنها اشاره شد بعضی از آنها در این کتاب نیز آورده شده اند، مثل: انار، توت، گردو و…

در کتاب های دیگری نظیر اسامی دهات کشور و فرهنگ آبادی ایران به این روستا اشاره شده و از آن سخن هایی به میان آمده است.

بالاتر اشاره شد که در فصل گرما تعداد خانوارهای این روستا افزایش می یابند.

تعداد خانوارهای ثابت این روستا ۸۰ گزارش شده که در فصل تابستان و بهار به ۱۶۰ عدد می رسد.

همانطور که گفته شد ۱۰۰ خانوار به تعداد آنها اضافه می شود.

 در ونک افراد زیادی را می توان مشاهده کرد که بومی منطقه نیستند و از جاهای دیگر به انها مراجعه کرده اند. از جمله آنها می توان به خانواده های سادات شکرآب، تعدادی خانواده از تهران و… اشاره کرد.

 از جمله مالکان بسیار مهم این ده می توان به گشتاسب فیروزگر اشاره کرد که صاحب دو دانگ از ونک می باشد، علاوه بر وی اشخاص سرشناس دیگری در این جا  هستند مثل: سید صالح شکر آبی و آقا سید حسن زاهدی.

مثل اکثر روستاها و ده ها ، شغل اکثر مردم اینجا نیز کشاورزش و باغبانی است. علاوه بر آن کارخانه ای در این روسا است که گویا قبلا ماسک تولید می کرده است. در این کارخانه ۴۰ نفر مشغول به کار هستند.

مردم ونک زمین های ده را به این نام ها میشناسند:
۱-زمین چال ویزار ۲- زمین در عمارت ۳- زمین بلنده ۴- زمینهای باغنایبی ۵- زمین سرخه حصار در جنوب شرقی دهکده که در آن آثاری از قلعه خرابه قدیمیاست ۶- زمینهای گل چال در شمال شرقی آبادی بالای قلعه ارمنی ۷- زمینهای پی راه سرراه ونک به امیرآباد ۸- زمینهای آب دره در جنوب آبادی ونک.

اجاره آپارتمان مبله در تهران با ایران ماوا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *