مقالات

جديترين مطالب منتشر شده

آشنایی با محله های تهران – چیذر

اجاره آپارتمان مبله
برای اجاره آپارتمان مبله با ما در تماس باشید.
در گذشته ی تهران بسیاری ویژگی ها بوده اند و دیگر اثری از آنها دیده نمی شود. هر محله ای رسومات و یا ویژگی های مخصوص خود را داشته است. یکی از محله های تهران چیذر بود که آداب و رسوم و ویژگی های مخصوص خود را داشت.
 این محله غارهایی در زیر خود داشت که مردم بومی آنرا لو می نامیدند. لو ها عمدتا برای تامین امنیت مردم و دامداران آنها استفاده می شد.
 مردمان این منطقه به دامداری و کشاورزی مشغول بودند. لو های این منطقه سه عدد بودند و یکی ازاهالی قدیمی محله به نام محمد علی فتح الله زاده خاطراتی را از گذر کردن به داخل لو ها همراه با پدرش تعریف می کند. وی می گوید که پدرش وی را برای نشان دادن غار ها به داخل آنها برده است و به دلیل کمبود هوا در آنجا به ناچار نتوانستند بیش از نیمی از لو را جلو بروند.
 وی همچنین درباره ی دلایل ساختن این لوها می گوید.
اولین دلیل و مهمترین دلیل برای ساختن این لو ها تامین امنیت در برابر خطراتی از جمله حمله ی حیوانات بوده است.
چیذر بین دو تپه قرار داشته است و بین این تپه ها در حدود ۲۰ متر پایین تر از بالای تپه قرار داشته است. لو ها در جایی از این روستا قرار داشتند که افراد با ایستادن بر روی آنها بر تمام روستا اشراف داشتند.
در مواقعی که اتفاقات خطرناک می افتاد مردم از این لو ها برای تامین امنیت خود نیز استفاده می کردند. در فرهنگ لغت لو به پشته، تپه و غار معنی شده است.
سکونت در این محله به سالهای دور بر می گردد که بر این موضوع شواهدی تاریخی موجود است. با استفاده از اکتشافاتی که به تازگی انجام شده اجساد و اجسام تاریخی یافت شده است که نشان دهنده ی قدمت تاریخی این منطقه است.
در یکسری حفاری تعدادی جسد پیدا شد که به طرز عجیب و نامنظمی به خاک سپرده شده بودند. این اجساد مربوط به دوره های خیلی گذشته، در زمانی که آیین میتراییسم پیروانی داشت می شوند. آنها جنازه های خود را به همان طرفی که از آن نور تابیده بود خاک می کردند به همین دلیل قبرستان های آنها بسیار نامنظم شکل می گرفته است و هر جسدی به جهتی خاک می شده.
اجاره آپارتمان مبله با امکانات کامل از طریق ایران ماوا
اجسامی که در این منطقه یافت شده اند هم خبر از قدمت زیاد این منطقه تا دوره ی سیلک کاشان می دهند. این اکتشافات در سال ۱۳۴۷ در ضلع شرقی بوستان قیطریه اتفاق افتاد.
در محله ی چیذر که در شمال تهران قرار دارد سه لو قرار داشته که یکی از آنها در زیر مرقد امامزاده علی اکبر قرار داشه است. یکی از اهالی محل درباره ی لو ها می گوید که ارتفاع مناسبی داشته اند به طوری که یک نفر می توانسته در آن به طور کامل بایستد. وی همچنین می گوید که همراه پدرش به داخل یکی از آنها رفته بود ولی به دلیل کمبود هوا و همچنین تاریک بودن نتوانسته بودند خیلی جلو بروند.
طوری این لو هارا ساخته بودند که از بیرون اصلا قابل تشخیص نبودند. یکی دیگر از آنها در کوچه ی شهید چیذری قرار داشته که به شکل گنبد ساخته شده بوده و دارای ارتفاع حدودا ۱۵ متر بوده است. در لو کوچه شهید چیذری گاو و گوسفندها را نگه می داشتند. دیگر لو محله ی چیذر در بالای مسجد قائم بوده است و در اطراف آن کشاورزان زندگی می کردند و راوی می گوید که پدربزرگ وی نیز از جمله افرادی بوده که در اطراف همین لو ساکن بوده است.
به زبان ترکی لو به معنای محل سکونت است اما دلیل اصلی ایجاد این لو ها تامین امنیت مردمان ساکن در این منطقه بوده است.
خوانندگان گرامی؛ اگر به دنبال اجاره آپارتمان مبله با شرابط مناسب و امکانات رفاهی هستید با ما درارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *