اگر به دنبال اجاره آپارتمان مبله هستید ایران ماوا همراه شماست.
یکی از بناهای تاریخی که ساخت آن در دوره قاجار انجام شده عمارت مسعودیه است. این عمارت در میدان بهارستان تهران بنا شده است.
ناصرالدین شاه فرزندی داشت به نام مسعود میرزا که وی زمینی به مساحت تقریبی ۴۰۰۰ متر را برای ساخت این عمارت در نظر گرفت و دستور ساخت آن را صادر نمود.
این مجموعه به همراه چند مجموعه دیگر از جمله باغ لاله زار جزء بناهایی است که در بخش شمال حصار شاه طهماسبی تهران و در زمان و دوره ی ناصری بنا گردیده است.
باغ نگارستان و باغی که به نام سردار ایروانی خوانده می شود نیز از جمله همین باغ هایی هستند که اصالت باغ های ایرانی را دارا هستند و در کنار این خصوصیت در بخش هایی از آن معماری با شیوه غربی نیز صورت گرفته است.
وجه تسمیه این باغ از مالک آن گرفته شده که همان گونه که قبلا بیان کردیم مسعود میرزا نام داشت و شهرت وی “ظل السطان” بود.
برای اجاره آپارتمان مبله با ما در تماس باشید.
“شعبان معمار باشی” نیز که از اساتید معماری در زمان خود بود معماری و ساخت این عمارت را برعهده گرفت.
تعداد کتیبه هایی که در این مجموعه وجود دارد جمعا به هفت کتیبه می رسد.
در بالای درب اصلی وعمارت های دیوان خانه و مشیریه هر کدام دو کتیبه وجود دارد و یکی دیگر از کتیبه ها در سردر کالسکه رو قرار گرفته است.
علاوه بر عمارت هایی که نام بردیم سه عمارت دیگر به نام های سفره خانه، سید جوادی و حوضخانه در این مجموعه بنا شده است.
در عمارت سردر هنرهای چشم نوازی جلوه گر است. از گچ بری گرفته تا خطاطی و نقاشی بر روی دیوار.
همچنین هنرکاشی کاری و تزئینات قیمتی قابل مشاهده است و نحوه تقسیم فضا بسیار دقیق انجام شده است.
همانطور که قبلا اشاره کردیم میدان بهارستان محلی است که این عمارت در آن قرار دارد.
عمارت مسعودیه در طول سال های گذشته وقایع و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را شاهد بوده است.
اجاره آپارتمان مبله با ایران ماوا
یکی از همین اتفاقات که در دوران مشروطه و در جریان این جنبش روی داد اختلافاتی بود که بین مظفرالدین شاه و برادرش ظل السلطان بر سر جانشینی محمدعلی شاه وجود داشت و این مسأله موجب شد عمارت مسعودیه به محل تجمع و پایگاهی برای مشروطه خواهان که از مخالفان محمد علی شاه بودند، تبدیل شود.
سال ۱۳۸۷ بود که در جریان مخالفت های مشروطه خواهان، یک بمب دست ساز که در قسمت زیرین کالسکه محمد علی شاه جای گذاری شده بود منفجر شد. انفجار این بمب بهانه ای شد برای او تا مجلس را به توپ ببندد و عمارت مسعودیه را که محل تجمع مشروطه خواهان بود به رگبار ببندد.
اجاره آپارتمان مبله و آپارتمان هایی با امکانات کامل از طریق ایران ماوا
در سال های اخیر بنای بسیاری از ساختمان هایی که فعالیت فرهنگی و هنری در کشور دارند در این عمارت نهاده شده است. اولین کتابخانه در ایران و اولین موزه ملی در این ساختمان بنا شد.
در سال های بعد عتیقه هایی که از شهرهای مختلف ایران یافت می شد در یکی از اتاق ها عمارت جمع آوری شد و پایه نخستین موزه ایران بدین ترتیب نهاده شد. البته در سال ۱۳۱۸ عتیقه های موجود به موزه ملی انتقال یافت.
قبل از انقلاب و در سال ۱۳۴۲ از این بنا به عنوان دانشکده افسری استفاده شد. این کاربری تا سال بعد یعنی سال ۱۳۴۳ شمسی نیز تعریف شده بود و پس از آن دانشکده افسری به محلی دیگر منتقل شد.
سال ۱۳۴۵ ه. ش دو وزارتخانه آموزش و پرورش و فرهنگ و از هم جدا شدند. در پی این جداسازی عمارت مهم مسعودیه تحویل وزارت آموزش و پرورش گردید و این وزارتخانه در آن مکان استقرار یافت.

 

پایان

 

برای اجاره آپارتمان مبله با ما در ارتباط باشید. ایران ماوا مرکزی مطمئن برای آسایش شما در سفر به تهران.