مقالات

جديترين مطالب منتشر شده

اماکن دیدنی تهران – موزه ملی جواهرات(قسمت اول)

اجاره آپارتمان مبله در تهران
برای اجاره آپارتمان مبله با ما در ارتباط باشید. ایران ماوا مرکزی مطمئن برای آسایش شما در سفر به تهران.
همانطور که می دانیم کشورمان ایران خاستگاه تمدن های مختلف در طی دوره های تاریخی گوناگون است.از هر تمدنی آثار زیادی باقی می ماند و از آنجایی که جواهرات و الماس ها مقاومت زیادی در مقابل آسیب ها از خود نشان می دهند معمولا به یادگار باقی می مانند.
برای نگهداری این جواهرات هر کشوری مکان و شرایط خاصی در نظر می گیرد و تمهیدات ویژه ای می اندیشد که معمولا این شیوه نگهداری به دو صورت انجام می پذیرد. شیوه اول نگهداری از این آثار به صورت خصوصی و در مکانی است که درمعرض دید عموم نباشد.
در شیوه دوم آثار ارزشمند در موزه ها و در معرض دید مردم، نگهداری می شود.
در کشور ما بیشتر جواهرات و سنگ های قیمتی را در موزه ی جوهرات ایران نگهداری می کنند.
این موزه یکی از با ارزش ترین موزه های ایران است که دارای آثار بسیار گرانسنگ و با ارزش است. از جمله این آثار الماس دریای نور، جقه نادری، کره جواهر نشان، تخت نادری، تاج فرح پهلوی، تاج کیانی، تخت طاووس و … می باشد.
زمان ساخت این موزه به سلسله ی پهلوی برمی گردد و از آنجایی که در آن زمان غربی ها نفوذ زیادی در ایران داشتند، انجام امور امنیتی این موزه به دست اروپایی ها افتاد.
اجاره آپارتمان مبله و آپارتمان هایی با امکانات کامل از طریق ایران ماوا
به طور کلی اشیایی که در این موزه نگهداری می شوند از دوره های صفوی به بعد باقی مانده اند.
تاریخ کشورمان پادشاهانیزیادی را به خود دیده است. برخی از این حاکمان دغدغه ی زیادی برای حفظ و حراست از آثار ملی و نگهداری از آنها داشته اند و نسبت به هرگونه بی توجهی به آنها واکنش نشان می دادند.
در مقابل این افراد پادشاهانی نیز بودند که نسبت به آثار ملی و باستانی بی اهمیت بوده و بیشتر به عیاشی و خوش گذرانی می پرداخته اند.
از جمله کسانی که برای جمع آوری و حفظ آثار ملی بسیار کوشیدند پادشاهان صفوی بودند. آنها جواهرات را از کشور های همسایه خریداری نمودند و به تدابیر زیادی برای نگهداری و حفظ آنها اندیشیدند.
همانطور که می دانیم کشور ایران در دوران های گوناگون تاریخ مورد حمله ی کشور های دیگر واقع می شده است.
دوره ی صفویان نیز از این امر مستثنی نبود. در این افغان ها به ایران حمله ور شدند و همین باعث شد بسیاری از جواهرات گران قیمت از کشور توسط آنها به غارت برود هرچند بعد ها با رشادت های نادر شاه افشار بیشترشان برگردانده شد.
بعد از این که نادر شاه با توطئه یکی از سردارن خودش به قتل رسید بسیاری از این جواهرات نیز توسط قاتل او به غارت رفت.
لازم به ذکر است دلیل اینکه از دوره های قبل از صفوی آثاری به جا نمانده بی اهمیتی شاهان آن دوران نسبت به آثار گران قیمت در جهت حفظ آن ها بود.
اجاره آپارتمان مبله با ایران ماوا
این جواهرات در هر دوره ای در مکان خاصی نگهداری می شده و در دوره ی قاجاری در کاخ گلستان و در دوره ی پهلوی به زیر زمین کاخ مرمر منتقل شد.
در توضیحاتی که ارائه شد جواهراتی که در موزه جواهرات ملی ایران نگهداری می شود نام برده شد، در ذیل مختصرا به توضیح در مورد بعضی از آنها می پردازیم :
۱- الماس دریای نور؛
یکی از با ارزش ترین جواهرات نه تنها ایران، بلکه جهان، قبل از دوره ی ناصر الدین شاه دو گوهر بسیار زیبا و گران قیمت به نام های دریای نور و کوه نور در کشورمان موجود بود که متاسفانه الماس کوه نور به ملکه ی بریتانیا به اجبار اهدا شد و دیگر هیچکس نتوانست آن رابرگرداند.
با این حال الماس دریای نور هنوز هم در این موزه نگهداری می شود و زیبا ترین الماس برلیان موجود در ایران است.
در حال حاضر این گوهر، با ارزش ترین گوهر ملی به شمار می رود که ارزش آن نه تنها از جهت جنس و شکل، بلکه از جهت تاریخ استخراج و قدمت آن نیز بسیار قابل توجه است.
تاریخ استخراج این گوهر به چیزی حدود هزار سال پیش می رسد. این گوهر را نوه ی نادر شاه افشار به ارث برد و پس از چند دوره به لطفعلی خان زند رسید که وی نیز به دست محمد خان قاجار شکست خورد و این الماس توسط محمد خان قاجار به غارت برده شد و به گنجینه ی جواهرات قاجار سپرده شد.
ناصر الدین شاه علاقه ی بسیار زیادی به الماس دریای نور داشت تا جایی که برای نگهداری از آن افرادی را منصوب می کرد و به آن ها دست مزد های کلان می داد. اکثر این افراد کسانی بودندکه مناصب دولتی داشتند.
ناصر الدین در بیشتر مراسم های رسمی این الماس را به لباس خود متصل می کرد و ادعا می کرد که دریای نور متعلق به کوروش کبیر است.
وضعیت فعلی الماس کوه نور برای ما ایرانیان که مالک اصلی آن هستیم واقعا تاسف بر انگیز است. این الماس اکنون در تاج ملکه ی انگلستان به سر می برد. الماس کوه نور با الماس دریای نور از لحاظ ظاهری شباهتی نداشتند ولی با این حال ادعا می شد که این دو الماس به یکدیگر تعلق دارند.
اگر به دنبال اجاره آپارتمان مبله هستید ایران ماوا همراه شماست.
برای مطالعه قسمت دوم اینجا را کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *