مقالات

جديترين مطالب منتشر شده

اماکن دیدنی تهران – کاخ موزه نیاوران(قسمت دوم)

اجاره آپارتمان مبله
برای مطالعه قسمت اول این مقاله اینجا را کلیک کنید.
اگر به دنبال اجاره آپارتمان مبله هستید ایران ماوا همراه شماست.
در قسمت قبل در رابطه با بخش های مختلف کاخ نیاوران صحبت کردیم. اینک به معرفی سایر قسمت های این کاخ می پردازیم.
۴-موزه جهان نما: این موزه دربرگیرنده آثاری مختلف از فرهنگ های گوناگون دنیاست. آثاری که هنرمندان مطرح دنیا مثل پیکاسو گوگن و براک آنها را خلق کرده اند . البته در این موزه آثار متعددی از هنرمندان مطرح کشورمان نیز به چشم می خورد. از جمله این هنرمندان می توان به پرویز تناولی و سهراب سپهری اشاره کرد.
در مورد آثار تاریخی موجود در موزه جهان نما نیز می توانیم اشیائی را نام ببریم که تاریخ و زمان خلق آنها به نیمه دوم هزاره اول قبل از میلاد برمی گردد. مثل تنگ سفالینی که از املش، یکی از شهرستان های استان گیلان کشف شده است. محل دقیق قرارگیری آن ضلع غربی کاخ صاحبقرانیه است.
یکی دیگر از این آثار ، پیکره هایی از جنس مفرغ است که از استان لرستان به دست آمده است.
از مطرح ترین اشیاء در این موزه اثری مفرغی است با عنوان “پیکره مرد ایستاده” که خالق آن آلبرتو جاکومتی است.
۵-کاخ صاحبقرانیه: این کاخ به دستور مستقیم شخص ناصرالدین شاه بنا شد و محلی بود که وی در آن جا به عیاشی می پرداخت. وی در سال ۱۲۶۷ هجری قمری اقدام به ساخت این کاخ کرد.
تعداد طبقات کاخ صاحبقرانیه دو طبقه بوده و از بخش های مختلفی نظیر کرسی خانه و حمام تشکیل شده است. جالب است بدانید در حدود ۴۵ دستگاه خانه در این کاخ بنا شده که برای هر کدام از خانه ها ۴ اتاق مجزا و یک ایوان در نظر گرفته شده است. این اتاق ها متعلق به زنان ناصرالدین شاه بوده است.
برای اجاره آپارتمان مبله با ما در تماس باشید.
این کاخ از آن جهت صاحبقرانیه “صاحب قرآنیه” نامیده شد که ناصرالدین شاه در سی و یکمین سالی که از حکمرانی اش بر مردم ایران می گذشت، بر اثر توهمات خود را صاحب قرآن نامید و در همان سال نام این کاخ را اینگونه انتخاب کرد.
یکی از مسائلی که به اهمیت این کاخ می افزاید امضای فرمان مشروطیت در این محل است. این امضا توسط مظفرالدین شاه انجام شد.
از دیگر محل هایی که در دل این کاخ ساخته شده می توان به کرسی خانه و چایخانه اشاره کرد. در گوشه ای دیگر اتاق های بازی به چشم می خورد.
اتاق های مذاکرات و انتظار سفرا نیز از قسمت های مهم آن هستند .محلی نیز برای استراحت محمد رضا شاه پهلوی بنا شده که یک دندانپزشکی اختصاصی مجزا با امکانات کامل در آن جا به چشم می خورد.
سال ۱۳۷۴ بود که اقدام به بازسازی و مرمت کاخ صاحبقرانیه شد و بازگشایی آن در سال ۱۳۷۷ به صورت رسمی انجام شد.
۶-باغ کتیبه ها : در این باغ کتیبه های تاریخی و کهن از دوره های مختلف مثل آشوریان و مادها نگهداری می شود. این باغ در سال ۱۳۸۷ گشایش یافت و محل قرار گرفتن آن ضلع شرقی کاخ نیاوران است.
در سالیان اخیر مجموعه فرهنگی نیاوران در راستای آشنایی بیشتر با فرهنگی غنی و تمدن ایران، اقدام به برگزاری نمایشگاهی کرد که در آن آثاری مکتوب از گذشتگان به نمایش درآمد.
تعداد ۴۳ مولاژ در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفت که هرکدام به دوره ای خاص از تاریخ مربوط می شد و این نوشته ها غیر از زبان فارسی دربرگیرنده زبان های مختلف مثل آکدی ، عیلامی و … بود که هر کدام در زمان و دوره ای خاص استفاده می شده است. کتیبه ی شاپور یکم در نقش رجب یکی از مطرح ترین این آثار به شمار می رود.
اجاره آپارتمان مبله و آپارتمان هایی با امکانات کامل از طریق ایران ماوا
۷-موزه خودروها: در این موزه غالبا خودروهایی نگهداری می شود که روزگاری مورد استفاده خاندان پهلوی بوده است.
هدف از ساخت این موزه استفاده بهینه و محافظت بیشتر از آثار غیر هنری بود که در این مجموعه وجود داشت. این خودروها برای نسل جوان که در آن زمان موفق به دیدن آن ها نشدند جذابیت بیشتری دارد و می تواند پلی باشد برای ارتباط این نسل با تاریخ.
در این موزه موتورسیکلت هایی نیز به چشم می خورد که مالکیت آن در اختیار فرزندان پهلوی بوده است. البته در کنار خودروهای واقعی، ماکت هایی نیز با هدف آشنایی بیشتر ساخته شده است.
این موزه در یک طبقه که مساحت فضای آن ۲۰۰ متر مربع می باشد ساخته شده است.
اجاره آپارتمان مبله با ایران ماوا
۸-موزه حوضخانه: این موزه در طبقه زیرین کاخ صاحبقرایه واقع شده و محل نگهداری از آثار هنری متعدد است.
در زمان حکومت پهلوی فرح دیبا که همسر محمدرضا شاه بود تصمیم گرفت تغییراتی در معماری این کاخ به وجود بیاورد. در پی این تغییرات از طبقه اول که حوضخانه نام داشت، به عنوان محلی برای پذیرایی مهمانان استفاده می شد و دفتر کار پادشاه، به طبقه دوم منتقل شد.
۹-مدرسه اختصاصی: بعد از انقلاب اسلامی ایران و در سال ۱۳۶۸ بود که مرکزی با عنوان مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی در محل مدرسه اختصاصی کاخ نیاوران احداث شد.
پایان
برای اجاره آپارتمان مبله با ما در ارتباط باشید. ایران ماوا مرکزی مطمئن برای آسایش شما در سفر به تهران.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *