مقالات

جديترين مطالب منتشر شده

تاریخچه یخچال های طبیعی تهران – قسمت اول

اجاره سوئیت در تهران

برای اجاره سوئیت در تهران با ما در تماس باشید. قدیمتر ها که در خانه ی مردم یخچالی وجود نداشت برای تامین اب خنک و یا خوراکی های خنک شیوه ی دیگری داشتند.

 آنها در زمستان در مکانهایی به نام یخچال که به شکل گودال بودند به جمع آوری یخ می پرداختند و در تابستان ها از آن استفاده می کردند. یخچال های شمیران مربوط به حدود ۵۰ سال پیش می شوند.

 اگر به شمیران رفته باشید با منطقه های لوکس و بسیار زیبا مواجه می شوید البته خیلی جالب است که بدانید بسیاری از این محله ها مکان یخچال های امروزی بوده است. یخچال ها بیان کننده ی نوعی سبک خاص زندگی می باشد که مردم شمیرانات داشتند. اکنون به چند مورد از یخچال های شمیرانات اشاره می کنیم:

قیطریه، یکی از مناطق شمیرانات است که یکی از این یخچال ها در آن قرار داشته است. این یخچال بزرگترین یخچال شمیرانات بوده است و موقعیت قرارگیری آن در پشت استادیوم ورزشی قیطریه امروزی بوده است.

 یکی از اهالی قدیمی شمیرانات به نام ناصر الیاسی می گوید که بیشتر زمین های قیطریه ی آن زمان به صورت کشاورزی بوده است و بین آنهایک گودال بسیار بزرگ هم بوده که یخچال قیطریه بوده است.

وی همچنین می گوید که یخچال قیطریه دارای دیوارهای بلند کاه گلی بوده است و دارای مساحت چند هزار متری بوده است. در این یخچال ۲۵ عدد حوض یخ بوده است. نحوه ی جمع آوری آب در آنها بدین شکل بوده است که آب قنات قیطریه در این حوضچه ها جمع می شده است و زمستان ها نیز بسیار سرد بوده و برف زیادی هم می آمده است.

استفاده ی دیگر از یخچال ها این بوده است که مواد غذایی که قابلیت فاسد شدن دارند را در آنها نگه می داشتند اما در تابستان ها از یخ آن بیشتر استفاده می کردند. بعضی از این یخچال ها متعلق به شخص خاصی بوده است که یخچال قیطریه نیز از این ویژگی مستثنی نبوده است. این یخچال به فردی به نام محمدی تعلق داشته و به همین دلیل به یخچال محمدیه شناخته شده و هنوز هم به این نام معروف است. هنوز هم این یخچال پابرجاست اما به جای یخ طبیعی در آن یخ مصنوعی تولید می شود.

یکی دیگر از یخچال های این منطقه یخچال حاج محمد علی معروف به حاج ممدلی بود. محل قرار گیری این یخچال سربند بود. یکی از اهالی قدیمی محله به نام محسن محمدی فر می گوید که حاج ممدعلی مالک دو یخچال بود که مکان یکی از آنها روبروی قبرستان ظهیرالدوله بود و دیگری در جایی که تاکسی های امامزاده قاسم امروزه می ایستند قرار داشته است. اجاره سوئیت در تهران با ایران ماوا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *